Pridružite se našoj zajedinici:   
Saznajte više:

Kako iskombinovati obroke malom alergičaru?

alergija na hranu kod dece, alergija na gluten, alergija na mleko, alergija na jaja

Sve je više dece sa različitim alergijama na hranu. Najčešći nutritivni alergeni kod dece su: mleko, gluten, jaja, orašasti plodovi, soja, riba i kikiriki. Kada se roditelji prvi put susretnu sa eliminacionom dijetom, prvo što pomisle je da će im dete biti gladno. Nutricionizam i bavljenje hranom je toliko uznapredovalo, da sada postoje zamene za sve namirnice.

Umesto kravljeg mleka – pirinčano, kokosovo, bademovo, sojino*, ovseno*; umesto pšenice – razne druge žitarice i pseudožitarice koje ne sadrže gluten, ili pak bademi, orasi, suncokret od kojih se takođe mogu praviti peciva; umesto jaja – voda u kojoj se kuvala leblebija, želatin, potopljene čia semenke. Više o zamenama za jaja pročitajte ovde.

Jelovnik malog alergičara nije jednostavno napraviti, ali je itekako moguće. Veći problem više može da bude novčana vrednost tih proizvoda nego sama priprema.

U zavisnosti od toga koje namirnice su alergeni, uzeli smo primer da je dete alergično na najširi spektar alergena. Evo primera kako može da izgleda jelovnik za jedan dan:

2562962548_97c25c68af_o

Doručak: Integralni kukuruzni hleb, namaz od banane i suvog grožđa, šolja mleka od pirinča.

Užina: Voćna salata od jabuke i kruške, sa šlagom od pirinčane pavlake, bezglutenski keks, sok od šljive.

Ručak: Supa od govedine, musaka od integralnog pirinča, šargarepe***, kukuruza i karfiola, salata od crnih maslina, luka i kuvanog krompira.

Užina: Vanila puding od dozvoljenog mleka.

Večera: Tortilje od bezglutenskog brašna, punjene prethodno pripremljenim sosom od pečurki, luka i paradajz sosa.

mus-1233165_1280

Prilikom sastavljanja dnevnog menija, služite se vizuelnim ograničenjima – tako što će na tanjiru najveći prostor da zauzmu namirnice sa najmanje dokazanih alergijskih svojstava, a najmanji one koji su potencijalni manji ili veći alergeni.

Pročitajte još: Ishranom protiv alergije

Zabluda je da deca koja žive sa najvećim ograničenjima u ishrani ne mogu da uživaju u raznovrsnoj hrani. Često ih posmatramo sa sažaljenjem. No, istina je da su ona u najvećoj meri ograničena u konzumaciji veštačkih gotovih proizvoda, što je u neku ruku pre blagoslov neko prokletstvo.

I, na kraju, najvažnije… lepo serviran i «šaren» obrok, razveseliće i dete koje ima alergiju na hranu i podstaći mu apetit.

 

* soja je alergen, ** ovas sadrži gluten ukoliko na ambalaži ne piše suprotno, *** šargarepa je takođe alergen

[hr]
[facebook_like url=“http://www.alergijaija.com/2016/07/25/ishrana-dece-alergicne-na-hranu/“ width=“300″ layout=“standard“ action=“like“ faces=“false“ share=“false“]

globalskin
gaa
efa
wpa
elf