Da li ste nekada čuli za izraz „gluten free mama„? To su hrabre mame koje svakodnevno brinu da u ishranu svog deteta ne upadne niti jedna čestica glutena.
Svaka se na svoj način nosi sa ovim problemom: jedne to teško preživljavaju, druge sa lakoćom pristupaju izazovima koje izbegavanje glutena donosi, dok treće izlaz traže u kuhinji – ali sve započinju nov život sa svojim porodicama posle saznanja da dete ima neki od oblika intolerancije na gluten.
Briga o prehrani i bezbedna ishrana deteta – životna je posvećenost gluten free mama. Jedna od njih je i naša sagovornica Ermina Huskić koja nam donosi svoju priču – kako je uspela da stane na crtu sa celijakijom i kako na problem sa bolešću uvek gleda kroz rešenje.
Ova gluten free mama, majka dve prekrasne i hrabre devojčice koje boluju od celijakije, je od suočavanja sa bolešću, za koju je često potrebno i do deset godina da bi se otkrila, došla do saznanja da je ovo autoimuno oboljenje pod kontrolom kada gluten nije u blizini. Od neverice do suza, pa do specijalno dizajniranih kecelja, koje su glavni autfit ove tri dame kada rukuju sa bezglutenskim brašnom, ova porodica dolazi do najveće prednosti koje celijakija može da donose – a to je zdrava ishrana.
Gluten free mama
„Život delim na dva dela: pre i posle saznanja da naša mlađa ćerka ima glutensku enteropatiju – celijakiju. To nije bilo tako davno, naš novi početak se desio pre svega godinu i četiri meseca.“
Od tada do danas ova gluten free mama isprobava raznorazne recepte i prilagođava ih bezglutenskoj kuhinji. Najlepše u ovoj priči je to što mama na pravi način uvodi novu ishranu u živote svojih devojčica. Ermina ih uključuje u sve: od nabavke, do pravljenja i osmišljavanja novih recepata.
Uključivanje dece koja su na specijalnim režimima ishrane je višestruko važno. Na taj način deca se, ne samo upoznaju sa namirnicama koje smeju da jedu, već postepeno prihvataju činjenicu da je izbegavanje određene namirnice od ključne važnosti za njihovo zdravlje. To je ujedno najbolji način pripreme za njihovu bezbedniju budućnost. Deca će zavoleti hranu i namirnice koje smeju da jedu, ne obraćajući toliko pažnje na hranu koja im je zabranjena, imaće više samopouzdanja i vere u sebe, što je bitno u socijalizaciji i odrastanju, kada je borba sa ovim problemom u pitanju.
Alergija i ja: Kako je počelo vaše upoznavanje sa glutenom?
Gluten free mama: „Moja prva reakcija u ordinaciji zvučala je ovako: Celijakija? Šta je to? Gastroenterolog je probao da mi objasni: „To je glutenska enteropatija.“ Za početak, da bi mi lakše pojasnio, rekao mi je da je to alergija na gluten.“ Gluten?! Mislim, čula sam, ali ništa ne znam o tom glutenu, ni gde se nalazi ni kakve veze ima hrana sa simptomima koje je imala moja devojčica.“
Alergija i ja: Kada su počeli da se javljaju prvi simptomi?
Gluten free mama: „Prije samog saznanja da obe devojčice boluju od ove kameleonske bolesti, bolesti sa 100 lica, mnogo puta smo bili kod doktora. Prvi simptomi su se pojavili veoma rano, još dok je bila beba. Lara je imala većinom sve simptome celijakije: stalne viroze, anemiju, neuhranjenost, bolove u zglobovima, hrapavu kožu, bolove u stomaku, zatvor. Onda smo uradili antitijela koja su pokazala pozitivne rezultate. Gastoenterolog je zatim uradio i biopsiju tankog crijeva i nalaz je bio pozitivan.
Po preporuci lekara, kroz dva mjeseca se i ostali dio porodice testirao. Muž i ja samo bili negativni, a Lamija pozitivna. Kod nje je bolest pokušala da se sakrije. Od svih simptoma celijakije, ona je imala samo hrapavu kožu i ponekad bolove u stomaku. Bili smo u neverici. Raspoloženje nam je promenila naša Lara, koja je čak bila srećna, zato što i njena seka sada ima tu čudnu i dosadnu bolest.
Alergija i ja: Kako ste podneli dijagnostikovanje celijakije kod svojih ćerki?
Posvećenost koja je dovela do savršenstva

Glavna caka je u pripremi bezglutenskog testa
Pita bez glutena

Sastojci: brašno bez glutena, mlaka voda, malo praška za pecivo i so.
Način pripreme: Miksati nekih 10-15 min da testo bude elastično. Podeliti smesu na loptice i svaku lopticu pojedinačno razvijti u što tanju koru. Staviti nadev po želji. Uvijati svaku koru kao savijaču i praviti pužiće.
125 grama maslaca
150 Mix B brašna
4 jaja
1/2 mlijeka
5 kašika gustina
2 žumanceta
250 grama šećera
Ovo je prva priča u našoj novoj rubrici Moja priča, napravljenoj u cilju podrške i pomoći osobama koje se suočavaju sa alergijama, atopijskim dermatitisom, celijakijom ili astmom. Gluten free mamu možete pratiti i na Facebook stranici, a ukoliko i vi želite da vaše iskustvo podelite sa nama, možete nas kontaktrati na info@alergijaija.com.