Pridružite se našoj zajedinici:   
Saznajte više:

5 ideja za decu sa alergijom na hranu i ograničenjima u ishrani

bez glutena i bez alergena

Malo je poznato da su deca sa alergijama na hranu i ograničenjima u ishrani često veoma probirljiva u ishrani. Razlog tome leži ne samo u alergijama i hipersensitivnosti, već i u težem prihvatanju različitih ukusa, pa čak i kada nema traga alergenima i intoleranciji.

Na primer, deca koja su od prvih meseci po rođenju bila alergična na proteine kravljeg mleka teško će sa tri – četiri godine, ako prerastu alergiju, piti jogurt i jesti mlečne proizvode, kajmak, pavlaku, kefir.

Njihovo čulo ukusa nije naviknuto na takvu vrstu hrane.

Dešava se da prođu godine, čak i decenije da prihvate takve ukuse. Kada govorimo o nekim namirnicama, neke i nisu važne za nadoknadu nutritivnih vrednosti u ishrani, ali postoje namirnice koje su važne za razvitak i zdravlje dece i koje bi deca, ukoliko alergija na tu namirnicu prestane, trebalo da jedu. Dobra primer za takve namirnice su jaja.

Deca sa alergijom na hranu

Postoje deca koja su od rođenja bila alergična na celo jaje, ali kako je vreme odmicalo, alergija na jaje se smanjivala (napominjemo da se radi o individualnim slučajevima) i dolazi do prestanka alergije i prevazilaženja, najčešće prvo žumanceta. Tada se preporučuje lagano uvođenje žumanceta kroz ishranu, kroz ubacivanje u određena jela, čorbe, umake, soseve, a kasnije u palačinke, testa, kolače.

Dešava se takođe, da dete i samo, pre dijagnostikovanja alergije krene da odbija određenu namirnicu. Često je u pitanju manji oblik intolerancije, blaža alergijska reakcija, kao što je peckanje u ustima ili svrab jezika, kako sami kažu ili otežano varenje određenih enzima hrane. Zbog svih tih, uglavnom nerazjašnjenih uzroka, roditelji su često u prilici da eksperimentišu, isključuju određene namirnice ili uvode postepeno nove, ne bi li detetu proširili spektar dozvoljenih namirnica.

Ono što se kod alergija često ne zna je:

  • Kada će se pojaviti?
  • U kolikom intenzitetu?
  • Da li će se ponoviti?
  • Da li će biti trajna ili će prestati ili će prerasti u drugi oblik atopije?

Zbog svega toga roditelji dece sa alergijom na hranu i ograničenjima u ishrani često pribegavaju različitim metodama ne bi li dete probalo različite ukuse, a oblik hrane je jedan od načina da dete animiramo da proba određene namirnice.

Zabavna hrana Ignjatove mame

Dušica Stamenković, mnogo poznatija kao Ignjatova i Ognjenina mama, dosetila se kako da hranu učini zabavnom i prilagodi je malim probirljivcima, deci koja se navikavaju na određene ukuse ili odbijaju da jedu hranu, a ujedno i našim najvećim kritičarima hrane i ukusa.

Dušica pravi zdravu hranu za svoju decu i oblikuje je u tanjiru na različite zanimljive načine kako bi im učinila zabavnijom. Ona od kruške pravi irvasa, ptice od avokada, Plutona od piletine i druge zanimljive kreacije od hrane. Njen profil na Instagramu za samo par meseci dostigao je nekoliko hiljada pratilaca, a ona je pravi primer jedne opuštene mame koja uživa u deci i pripremenju njihovih obroka. Zbog toga smo je pozvali da gostuje kod nas, kako bi pomogla svim mamama koje muče muku sa planiranjem i realizacijom ishrane svoje dece sa alergijom na hranu i drugim ograničenjima u ishrani.


Specijalno za Alergija i ja i mame sa decom sa alergijama na hranu i ograničenjima u ishrani naša gošća, Dušica, izdvojila je 5 fenomenalnih ideja za zabavne obroke bez alergena i predstavila je našim čitaocima:

Projice bez jaja

Projice od kukuruznog brašna

Sastojci:

2,5 šolje žutog kukuruznog brašna

1,5 šolje brašna

1 kašičica soli

2-3 kriške domaćeg sira

1/3 šolje maslinovog ulja

Priprema:

Pomešati sve suve sastojke, pa dodati izgnječeni sir. Zatim dodati kiselu vodu da smesa ne bude suviše retka, a ni suviše gusta, da može kašikom lepo da se sjedini. Izliti u kalupe i peći.

Keks od banane

keks od banane

Sastojci:

1 banana

100 grama putera

200 grama kukuruznog brašna

Priprema:

Bananu izgnječiti, dodati omekšali puter i kukuruzno brašno. Umesiti testo i staviti u frižider da se malo stegne kako bi se lakše oblikovalo. Oblikovati po želji, ređati u pleh obložen pek papirom i peći na 180 stepeni oko 15 minuta.

Snupi sutlijaš

bez glutena i bez alergena

Sastojci:

1 šolja pirinča

2 šolje vode

2 šolje mleka

3 ravne kašičice šećera

Priprema:

Pirinač kuvati sa vodom  na umerenoj temperaturi, mešajući da ne bi zagoreo. Kad je voda uvrila dodati šećer i pola kašike mleka i neprestano mešati. Kada se ukuva dodati još pola šolje mleka i neprestano mešati. Natsaviti postupak dok se ne potroši svo mleko.

Kolač bez jaja od jabuka

kolač bez jaja

Sastojci:

4 jabuke

1 šolja jogurta

2 šolje griza

3 kašike maslinovog ulja

3 kašike kokosovog šećera

½ kašičice cejlonskog cimeta

1 kašičica sode bikrabone sa malo limunovog soka.

Priprema:

Jabuke izrendati i sjediniti sa ostalim sastojcima. Peći na 230 stepeni oko 30 minuta.

Proso bolonjeze

proso bolonjeze

Sastojci:

crni luk

mleveno meso

paradajz

začini po želji

proso

Priprema:

Proso potopiti u hladnoj vodi, oko 12 sati. Isprati i skuvati u vodi, u razmeri 1:3.

Izdinstati crni luk sa mlevenim mesom, dodati kuvani paradajz, začiniti po želji (biber,so,origano,bosiljak…), i još malo ukuvati.


Nadamo se da će vas ove ideje inspirisati da uživate u pripremi obroka za malog alergičara, koliko god to stresno za nas mame bilo, a sve Dušicine divne kreacije možete pogledati na njenom Instagram profilu pod imenom Ignjatova mama.

globalskin
gaa
efa
wpa
elf