Pridružite se našoj zajedinici:   
Saznajte više:

Kreativnost u kuhinji bez alergena

alergije i hrana

 

Alergija na hranu je postala svakodnevni izazov velikog broja ljudi. Dijagnoza alergije ne znači da treba da se odreknete uživanja u kulinarskim čarima. Naprotiv, uz dozu kreativnosti u kuhinji se mogu otvoriti vrata potpuno novim i neobičnim ukusima koji će oduševiti vaše čulo ukusa i zainteresovati vaše okruženje.

Kada se suočavate s alergijama na određene namirnice, ključ uspeha leži u maštovitom pristupu pripremi jela. Umesto da gledate na alergije kao na prepreku, posmatrajte ih kao izazov koji će proširiti vaše kulinarske horizonte. Mi vam donosimo nekoliko inspirativnih saveta kako da budete kreativni u kuhinji dok se suočavate s ograničenjima alergije na hranu:

1. Istražite alternativne sastojke:

Umesto da se fokusirate na ono što ne možete koristiti, usredsredite se na alternative koje vam stoje na raspolaganju. Postoji širok spektar zamena za uobičajene alergene, kao što su mleko, jaja, gluten i orašasti plodovi. Kokosovo mleko, laneno seme, kinoa i avokado samo su neki od sastojaka koji mogu uneti novu dimenziju u vaše recepte. Na primer, umesto klasične pite sa jabukama, možete napraviti pogačice od celog zrna kinoe sa pečenim kriškama jabuka i prelivom od kokosovog mleka ili umesto pogačica sa sirom, napravite mafine od celog zrna pirinča ili crvenog sočiva sa spanaćem i biljnim sirom.

2. Eksperimentišite sa začinima i biljkama:

Začini i biljke su odličan način da unesete bogatstvo ukusa u jela bez upotrebe alergenih sastojaka. Razmislite o korišćenju svežeg bosiljka, ruzmarina, kurkume, cimeta ili kima kako biste dodali dubinu i kompleksnost vašim obrocima. Na primer, dodavanje kurkume i svežeg đumbira u kokosovom mleku začiniće vašu supu od bundeve na potpuno nov način.

3. Prilagodite poznate recepte:

Većina tradicionalnih recepata može da se prilagodi vašim alergijama. Umesto redovnog brašna, koristite brašno od leblebije, kokosa ili kestena. Jela koja obično sadrže jaja mogu se napraviti tako što jaje u receptu zamenite pireom od jabuke, bananom ili lanenim semenkama. Čak se i klasični cheesecake sa koricom od keksa može napraviti, umesto keksa isprobajte koricu od urmi i kokosovog ulja, a umesto sira – krem od kokosovog mleka i čia semenki sa sokom od limuna.

4. Otkrijte internacionalne kuhinje:

Svaka kuhinja sveta donosi sa sobom jedinstvene i ukusne recepte. Istražite azijske, mediteranske ili latinoameričke kuhinje koje često koriste raznovrsne sastojke i mogu vam pružiti nove ideje. Takođe i japanska kuhinja nudi širok spektar jela baziranih na pirinču, morskim algama i povrću, što je idealno za one koji imaju alergiju na pšenicu i intoleranciju na gluten – kao što su na primer pirinčane kore.

5. Saradnja sa majstorima kulinarstva:

Konsultujte se sa stručnjacima za ishranu i nutricionistima, kako biste dobili personalizovane savete i recepte prilagođene vašim alergijama. Oni mogu ponuditi korisne informacije o zamenskim sastojcima, nutritivnim potrebama i strategijama za izbegavanje alergena u svakodnevnoj ishrani. Uvek možete kontaktirati naše udruženje i dobiti konkretan savet i podršku, a naročito putem radionice Lakši život sa nutritivnim alergijama i intolerancijama“ koju organizujemo jednom mesečno uživo ili on-line.

Planiranje i priprema su pola zdravlja

Jedan od ključeva uspešnog kuvanja kada imate alergije na hranu je dobro planiranje. Napravite nedeljni jelovnik i nabavite sve potrebne sastojke unapred.

Možete preuzeti ideje za nedeljni jelovnik i kod nas na sajtu ili preuzeti mesečni jelovnik, a ukoliko vam treba individualni jelovnik, kontaktirajte našu stručnu saradnicu, nutricionistkinju Anitu Alterov.

Takođe, vodite računa o higijeni i čistoći kuhinje kako biste izbegli kontaminaciju alergenima.

Edukacija i informisanje

Važno je da se informišete o sastojcima koji mogu izazvati alergijske reakcije i da pažljivo čitate deklaracije na proizvodima koje kupujete. Isto tako treba biti informisan o načinima spremanja hrane, naučite prepoznati skrivene izvore alergena i budite oprezni prilikom konzumiranja hrane van kuće. Što više se okrenite celovitim namirnicama, a obrađene strogo kontrolišite.

Raznolikost u ishrani

Kad imate određene alergije, to ne znači da treba da se odreknete raznovrsnosti u ishrani. Naprotiv, poslušajte naše savete, neka vaša jela budu šarenilo ukusa i tekstura kako biste osigurali balansiranu ishranu i zadovoljili dnevne potrebe za nutrijentima.

Alergije na hranu ne moraju biti prepreka. Naprotiv, gledajte na to kao podsticaj za otkrivanje novih ukusa i stvaranje jela koja će zadovoljiti vaš ukus i oduševiti vaše goste. Iskoristite svoju maštu i kreativnost kako biste transformisali ograničenja u priliku za istraživanje, uživanje u raznovrsnosti kulinarskog sveta.


Ovaj tekst je deo projekta Hrana pod lupom kojim naše udruženje Alergija i ja želi da skrene pažnju na probleme osoba sa različitim ograničenjima u ishrani (nutritivnim alergijama i intoleracijama), na adekvatno deklarisanje namirnica, na izbor namirnica kako bi olakšalo kupovinu i pripremu hrane bez alergena. Projekat Hrana pod lupom podržala je kompanija dm drogerie markt.

hrana pod lupom

 

globalskin
gaa
efa
wpa
elf