- Promene u ćelijskom zidu: Kada je biljka ambrozije bila izložena višem nivou azot-dioksida (NO₂), njen polen je promenio svoj sastav. Spoljni delovi ćelijskog zida su se pojačali, dok je smanjena količina pektina – supstance koja ćelijama daje mekoću i elastičnost.
- Promene u proteinima: Analize su pokazale da se u polenu povećala količina glavnog alergena zvanog Amb a 1. Pojavile su se i različite varijante (izoforme) tog proteina.
- Promene u hemijskoj promeni proteina: Pod uticajem NO₂, došlo je do više tzv. S-nitrozilacije – to je hemijska promena na proteinima koja može da utiče na to kako oni rade, pa samim tim i koliko su alergeni. Više azotnih jedinjenja ➜ više S-nitrozilacije ➜ proteini (uključujući alergene) mogu postati aktivniji, otporniji ili „vidljiviji” imunom sistemu ➜ jače alergijske reakcije. Ova promena se videla i kod Amb a 1.
Azot-dioksid (NO₂) se najčešće sreće u urbanim sredinama, posebno u oblastima sa gustim saobraćajem i industrijskim aktivnostima. NO₂ je iritant za disajne puteve i doprinosi nastanku i pogoršanju astme, alergija i hroničnih bolesti pluća.
Glavni izvori NO₂:
1.Izduvni gasovi motornih vozila – posebno dizel motora
2.Industrijska postrojenja – termoelektrane, rafinerije, fabrike
3.Sagorevanje fosilnih goriva – u elektranama, grejanju domaćinstava
4.Prirodni izvori – manje značajni, kao što su šumski požari ili munje
Lokacije s visokom koncentracijom NO₂:
- Veliki gradovi,
- Saobraćajnice sa velikim brojem vozila
- Industrijske zone
- Tuneli, podvožnjaci (slaba cirkulacija vazduha)
Referenca- Ambrozija i NO₂:
[1]. Zhao, F., Elkelish, A., Durner, J., Lindermayr, C., Winkler, J. B., Ruёff, F., Behrendt, H., Traidl-Hoffmann, C., Holzinger, A., Kofler, W., Braun, P., von Toerne, C., Hauck, S. M., Ernst, D., & Frank, U. (2016). Common ragweed (Ambrosia artemisiifolia L.): Allergenicity and molecular characterization of pollen after plant exposure to elevated NO₂. Plant, Cell & Environment, 39(1), 147–164. https://doi.org/10.1111/pce.12601