AERD najčešće počinje kao prehlada koja se nikada ne završi. Sa 16 godina sam se prehladio i popio aspirin koji je doveo do pogoršanja simptoma: javila mi se temperatura, obilno lučenje iz nosa, crvenilo očiju. To se donekle smirilo ali curenje iz nosa nije prestalo i prešlo je u hroničnu upalu sinusa, i tako skoro 30 godina. Hronična upala sinusa je dovela do rasta polipa u nosu koji blokiraju disanje. Praćeni su hrkanjem i apnejom (prekidi i pauze u disanju u snu).
Klasični AERD se nazivao i Samterova trijada ili aspirinska astma. Uočeno je da jedan deo pacijenata sa astmom ima reakciju na aspirin (otok, crvenilo, čak i gušenje i anafilaktički šok), slabije reaguje na terapiju i javljaju se polipi u nosu. Imuni mehanizam astme i polipa u nosu je sličan i vezan je za povećano lučenje leukotrijena u ćelijama, što se manifestuje upalom (inflamacijom) tkiva pluća tj nosne sluzokože. Kod mene se astma nikad nije razvila ali zato imam dosta problema sa polipima i upalom sinusa. Nije prepoznato da imam AERD jer se smatralo da osoba mora imati i astmu i polipe i osetljivost na aspirin.
Danas se zna da ne morate imati sva tri znaka i da ne moraju biti ispoljeni u istoj jačini. Takođe osetljivost ne mora biti sam na aspirin već i na ostale nesteroidne lekove protiv upale (Ibuprofen diklofen i slično), a sme da se uzima paracetamol. Imao sam reakcije na diklofen ali to tada nije bilo prepoznato kao simptom koji pripada ovom sindromu. Takođe vrlo čest simptom je osetljivost na alkohol: crvenilo očiju, lučenje iz nosa, ponekad otok disajnih puteva grla što može biti opasno i što takođe tada nije bilo prepoznato od lekara kao simptom vezan za ovaj sindrom.
U to vreme (oko 2000.) nije postojao termin AERD niti ta dijagnoza, i za moje tegobe sam dobijao dijagnoze alergijski rinitis ili eozinofilni rinitis ili nespecifični alergijski rinitis. Terapija se sastojala od topikalnih steroidnih sprejeva za nos i terapije za alergiju, i beskrajnih antibiotika jer je inflamacija pogrešno prepoznavana kao upala (u brisu često postoji neka oportuna bakterija ali ona nije izazvala problem već ga „samo“ pogoršava).
AERD kao dijagnoza je postavljen tek u poslednjih 10 godina. Kad simptomi (upala i bolovi) postanu previše jaki, kad kvalitet života mnogo opadne koriste se oralni steroidi što je terapija koja ima brojne štetne nuspojave i ne može se trajno koristiti. Kod mene su simptomi i tegobe uporni, srednjeg intenziteta sa povremenim akutnim fazama. Slabo reagujem na terapiju topikalnim nosnim steroidnim sprejevima ili mi ne pomažu ili mi unište sluzokožu nos.
Do danas sam imao osam operacija polipa što je prilično mnogo. Operacije su sad endoskopske, minimalno su invazivne i lako se podnose, otprilike je najveći problem opšta anestezija. Moj trenutni režim je redovno pranje nosa fiziološkim rastvorom bar jednom dnevno. U akutnim fazama kad dođe do velike upale tražim topikalne antibiotike a ne oralne jer inflamacija je iznutra iz tkiva a ne spolja svaka bakterija je samo oportuna i topikalni antibiotici rade posao dovoljno dobro. Svakako nije dobro toliko često uzimati oralne antibiotike, ja sam imao stomačnih problema zbog rezistentne bakterije klostridije. Imam problema sa spavanjem, suši mi se sluzokoža nosa pa mi se zatvori nos pa onda dišem na usta, hrčem, imam apneu, pa mi se osuše i usta i onda nema disanja i nema spavanja. Gledam da bar jednom godišnje odem do ORL na kontrolu, ali svakalo relativno često se razbolim pa posetim lekara. Kao i svaka hronična bolest ovo stanje je iscrpljujuće. Osećam umor, često imam velike bolove u sinusima i nigde ne idem bez maramica. Izbegavam zadimljene prostore, izbegavam alkohol, izbegavam savete, izbegavam čudesne lekove, iscelitelje i manastire. Čekam da se uvedu u protokol aspirinska terapija i biološki lekovi.
Dan AERD-a (aspirin-exacerbated respiratory disease) obeležavamo kako bi se stekla svest o ovoj specifičnoj bolesti disajnih puteva. Ovaj poremećaj, poznat i kao Samterov sindrom, ispoljava se ozbiljnim respiratornim problemima: komplikovanom astmom koja se teško stavlja pod kontrolu, hroničnom upalom sinusa i pojavom nosnih polipa. Najčešće se prepoznaje kad se javi reakcija nakon uzimanja aspirina ili sličnih nesteroidnih lekova protiv upale (diklofen, ibuprofen, itd) ili alkohola (naročito vina, manje kod destilovanih pića). Obrazovanje o prepoznavanju simptoma i odgovarajućem lečenju ključno je za poboljšanje kvaliteta života obolelih.