Društvene aktivnosti i zabave su veoma važne za dete, za njegovu sreću i samopoštovanje. Rođendani spadaju u one događaje koji se pamte i o kojima se priča narednih godinu dana, a hrana je sastavni deo svakog rođendanskog protokola. Deca sa alergijama na hranu se uglavnom ne osećaju baš tako lepo na rođendanima i zabavama svojih drugara, jer najčešće na samom vrhuncu rođendana, prilikom duvanja svećica i torti, ne mogu da uživaju. Torta skoro uvek sadrži jaja, mleko, gluten ili orašaste plodove.
Podrazumeva se da alergije na hranu ne treba nikoga da isključe sa zabave.
Problemi sa hranom
Hrana je na neki način deo naše kulture i neizostavan je deo svake proslave. Sve to predstavlja izazove za svakog ko se hrani drugačije, posebno za decu. Njima je to specijalni događaj i veoma im je važno da na takvom društvenom okupljanju osećaju pripadnost timu, da se ne razlikuju i da svi jedu isto. Deca koja jedu drugačije se već osećaju drugačije na svakom koraku, od vrtića, škole, na drugim rođendanima, u restoranima, na putovanjima, tokom praznika, pa roditelji čine sve da se ne osećaju tako i na sopstvenom slavlju.
Jedan od problema sa alergijom na hranom je i navikavanje na određene namirnice. Zbog nedozvoljene hrane i alergena, jako im je teško priviknuti se na različite ukuse, čak i na dozvoljene namirnice. Mnoga deca sama izbegavaju određenu hranu (kao da predosećaju da im smeta) iako na njih nisu potvrđene alergije. Uglavnom im je teško ugoditi sa ukusima. Dešava se da izbegavaju voće i povrće. Zbog toga je veoma važno ne rizikovati u spremanju hrane za poseban dan i držati se proverenih recepata. Ukoliko dete voli ukus čokolade, ne isprobavajte sa cimetom ili voćnim ukusima.
Iz roditeljskog ugla: zbog mogućnosti da dete pojede nešto što ne sme i što izaziva alergijsku reakciju, svaki obrok van kuće, uključujući i zabave, predstavlja posebnu brigu i stres. Dodatna pitanja i čitanje etiketa su obaveza u detektivskom ponašanju svakog roditelja deteta sa alergijom na hranu.
Rođendan deteta sa alergijama i zabava u vašoj režiji jedan su od načina kada se osećate kao svoj na svome i ne bi trebalo da brinete za bezbednost namirnica. To je vaših 5 minuta rasterećenja, barem u glavi. Ali budite spremni na težak fizički rad ukoliko želite sve sami da pravite i nemate poverenja u druge zbog kontaminacije alergenima. Takođe, budite finansijski spremni. Do sada ste pripremali obroke za jednu osobu (ili ako u porodici ima još alergičnih) i to se moglo znatno osetiti na vaš kućni budžet, a sada pripremate zabavu za desetine osoba.
Organizacija rođendana
Kako ide u organizacijama svakog događaja krenite od planirana, analiziranja (recepata), pripreme (kupovine), akcije (pravljenja hrane). Mi smo to usmerili samo na deo o ishrani. Ritual je sledeći: deca se igraju, pa onda jedu nešto, pa se opet igraju i onda sledi torta i duvanje svećica. Minimum što treba smisliti kada je hrana u pitanju je šta će deca jesti slano i koju tortu treba napraviti.
Planiranje
Potrebno je samo malo planiranja i prilagođavanja recepata da svako dete doživi proslavu na najbolji način. Jednostavno, napravite sve od namirnica koje slavljenik sme da jede.
Analizirajte ishranu vašeg mališana, šta najviše voli da jede i koje namirnice najčešće upotrebljavate u njegovoj ishrani. Zatim, od tih namirnica osmislite recepte. Naravno da se torte ne jedu svaki dan, ali priprema je veoma važna za probirljivo čulo deteta sa alergijom na hranu. Mesecima ranije počnite sa isprobavanjem recepata za zabavu. Neka vaše dete zavoli hranu koja će se služiti na rođendanu, da ne biste brinuli da li će mu se svideti.
Uvek se držite onoga što dete voli da jede. Ne rizikujte.
Napišite sve namirnice koje vaš mališan voli da jede, od vrste brašna, mleka, začina, voća, povrća, mesa. Dok pravite spisak za kupovinu, sigurno ćete se već setiti koja slana jela i poslastice možete napraviti od dozvoljenih namirnica. Kupovina namirnica bez alergena je lakša ukoliko već imate pripremljen spisak, ali svakako pročitajte sve etikete pre kupovine, jer se dešava da proizvod može promeniti sastav.
Isto za sve
Potrudite se da sve što se jede na rođendanu, naročito ono što se služi deci, bude od namirnica koje vaše dete sme da jede i na koje nije alergično. Jedino ukoliko u okruženju nema alergena možete biti potpuno bezbrižni, a dete potpuno bezbedno. Najveći problem u tome su finansije. Ishrana bez alergena je minimum duplo skuplja od namirnica koje koristi većina stanovništva, naročito ako dijeta isključuje gluten i mleko.
Brašno bez glutena je čak 400 puta skuplje od pšeničnog, ali možete ga napraviti i sami, a industrijska biljna mleka, od kokosa, pirinča, badema su i do 5 puta skuplja od kravljeg. Ukoliko želite sami da napravite mleko i to će vas koštati, jer je kilogram badema 1600 dinara. Jeftinija varijanta je napraviti pirinčano ili kokosovo mleko. Kada je slatka pavlaka u pitanju, umesto kravlje možete naći sojinu i pirinčanu.
Bez glutena
Prikom kupovine namirnica bez glutena vodite se listom gluten free proizvoda.
Ukoliko je vaš izbor pica bez glutena, vežbajte da pravite testo ili jednostavno naručite od majstora. Najbolju picu bez glutena u Beogradu možete naći u GlutenNo piceriji.
Ukoliko pravite sendviče – finansijski je najpovoljnije napraviti hleb bez glutena, jer samo nekoliko parčića industrijskog gluten free hleba iznosi od 200 dinara do čak i 600 dinara.
Bez jaja
Ukoliko dete ima alergiju na jaja, ne morate izbegavati sve recepte koji sadrže jaja. Sasvim je moguće zameniti jedno do dva jajeta u receptu. Najbolje je to uraditi prirodnim zamenama za jaja. Ukoliko se u receptu traži više od 3 jajeta, najbolje je naći nov recept za jelo koje pravite.
Bez kikirikija i orašastih plodova
Alergija na kikiriki je jedna od najučestalijih i najopsanijih alergija na hranu tako da je isključivanje kikirikija iz okruženja obavezno. Srećom, kikiriki se sve više isključuje iz konditorskih proizvoda, a u receptima se veoma lako može zameniti. Isto važi i za orašaste plodove, koji se uglavnom nalaze u receptima za poslastice.
Najbolja i najsigurnija zamena je keks. Ukoliko dete ne jede gluten – onda je to keks bez glutena.
Ukoliko se ovi alergeni nalaze u receptima za kore, možete ih zameniti krupnije mlevenim leblebijinim i heljdinim brašnom ili mlevenom pečenom leblebijom. Dešava se da je dete alergično na jednu vrstu koštunjavog voća, a da na druge nije, ali rođendan nije mesto gde ćete isprobavati alergene.
Keks bez glutena
Sastojci:
500 gr brašna bez glutena
250 gr šećera
250 gr putera
1 dl mleka (dozvoljenog)
Priprema: Sve sastojke sjediniti. Ukoliko pravite oblike, smesu prethodno staviti u frižider na jedan sat. Ukoliko vam je potreban mleveni keks, smesu staviti u dublji pleh, peći 30 minuta na 200 stepeni. Kad se ohladi mrviti viljuškom ili rukama.
Rođendanska torta bez alergena
Sada postoje toliko recepata koje isključuju jaja, brašno i orašaste plodove u tortama.
Ukoliko je potrebno isključiti i mleko, možete ga zameniti sa heljdinim, pirinčanim, kokosovim, ovsenim, a jedno do dva jajeta možete bez problema prilagoditi receptu, tako što ćete koristiti adekvatne zamene za jaja.
Ako torta sadrži gluten u receptu, a prvi put je pravite, savetujemo vam da napravite probu nekoliko puta pre samog rođendana, jer se bezglutenska brašna različito prilagođavaju svakom receptu. Neke savete za bezglutensko kuvanje i osnovne recepte možete pogledati ovde.
Isprobajte neke od ovih recepata za vaš sladak sto bez alergena:
Čokoladna torta bez alergena
Mafini bez alergena
Sastojci:
7 kašika bezglutenskog brašna
6 kašika šećera
1 prašak za pecivo
8 kašika umućene leblebijine vode
2 kašike kakaa
1 dl mleka (dozvoljenog)
1/2 dl ulja
Sve sastojke sjediniti i smesu staviti u kalup za mafine. Peći na 180 stepeni. Ukrasiti po želji.
Mafini su praktična rešenja za sve vrste proslava. U receptima se koristi malo brašna, tako da su finansijski veoma isplativi ukoliko je u pitanju ishrana bez glutena. Pogledajte i ovaj recept.
Popsi bez alergena
Sastojci:
300 gr mlevenog keksa
2 – 3 kašike džema
50 g topljene čokolade
Priprema: Sve sastojke sjediniti, napraviti loptice i staviti u frižider. Kad očvrsnu, staviti štapiće na vrhu utopljene u tečnu čokoladu i vratiti u frižider. Ukrasiti po želji.
Dodatni saveti
1. Budite jednostavni
Ukoliko deca na rođendanu vole picu ili kiflice – odličite se za jedno. Ne kombinujete.
Ukoliko pak želite da budete drugačiji, jer vaše dete voli meso – napravite male zalogaje ćevapa i piletine. Svakako će biti zdravije od pice i kiflica.
2. Pinjata sa dozvoljenim slatkišima može da bude iznenađenje koje ste čuvali za vašeg mališana.
3. Dekorativne boje
Ukoliko niste sigurni da li je dete alergično na prehrambene boje*, veoma lako možete napraviti zdrave, prirodne boje od namirnica iz kuhinje.
Žuta boja – kurkuma, šafran u prahu
Crvena boja – sok od višnje, brusnice, konzervirane višnje, slatko od kupine, crvena mlevena paprika
Roze boja – jagode, slatko od jagoda
Plava boja – slatko od borovnice, sok od borovnice
Zelena boja – zeleni čaj, spanać
Crna boja – kafa
*naročito treba paziti na dodatke: E102 – tartrazin,E104 – kvinolin žuta, E110 – sanset žuta, E122 – carmoizin, E124 – pons 4R, E129 – crvena AC.
4. Ukoliko ne želite da eksperimentišete sa bojama – odlučite se za gotove dekorativne figurice.
5. Uvek možete dodati slatkiše ili grickalice jer ih deca prosto obožavaju!
6. Ne zaboravite da se opustite i uživate u bezbednom rođendanu vašeg mališana, posebno iz razloga što godina više može značiti i prerastanje nekih alergena!
Srećan rođendan!