Najvažnija preporuka i osnovni korak ka prevenciji i lečenju alergija jeste – izbegavanje alergena. Međutim, to nije ni malo jednostavno, uzimajući u obzir da se alergeni nalaza svuda oko nas i da uprkos pridržavanja određenih pravila za isključivanje alergena iz sredine u kojoj boravimo, ne možemo pobeći od mnogobrojnih inhalacionih alergena, alergena iz prirode, polena, čestica prašine, alergena od kućnih ljubimaca, grinja i buđi. Onda dolazimo do koraka broj dva, a to je uklanjanje alergena radi maksimalnog smanjivanja simptoma alergija.
Kao bolest savremenog društva, alergije su oboljenje koje pogađa, kako bebe od najranijeg perioda, tako i decu tokom odrastanja i odrasle osobe tokom celog života. Alergolozi imaju običaj da kažu – jednom atopičar – uvek u varijantama atopije. Priroda alergijskih bolesti uglavnom nikada ne jenjava u potpunosti, već ovo kompleksno oboljenje, koje zapravo obuhvata nekoliko dijagnoza: atopijski dermatitis, alergiju na hranu, alergijski rinitis i astmu, se tokom života menja kroz takozvani alergijski marš.
Koji je najčešći alergen u kući?
Bez obzora na zatvoren prostor u odnosu na okruženje iz prirode, najčešći alergeni u zatvorenim prostorijama obuhvataju splet potencijalnih alergena, od prašine, grinja, buđi, do onih koji nam dolaze iz spoljne sredine: poleni trava, drveća, korova, ili pak kućnih ljubimaca. Uprkos tome da se za najveće alergene smatraju oni koji su koncentrisani u prirodi, kod velikog broja osoba koji imaju problem sa alergijama, simptomi atopije se ne smiruju ili se stanje čak pogoršava tokom hladnijih dana. Zimske alergije isto tako mogu biti jake kao i polenske.
Glavni krivci, koji najviše utiču na pogoršanje atopijskih bolesti tokom zimskog perioda su prašina i grinje. To su alergeni koji su prisutni tokom cele godine, a njihov alergen je jedan od najintenzivnijih. Po evropskim statistikama grinje je najzastupljeniji inhalacioni alergen. Simptomi koji se izražavaju nekim vidom alergijskih reakcija kada priroda miruje, tokom jeseni i zime, mogu biti u izraženi na koži i tada se govori o atopijskom dermatitisu ili na disajnim organima, koji se dijagnostikuju kao alergijski rinitis ili astma.
Na kojim mestima su prisutni alergeni u kući?
Svi atopičari dobro znaju da je jako teško napraviti bezbednu sredinu koja će u potpunosti isključiti prašinu i grinje, jer se oni doslovno nalaze – svuda. Vlažne i mračne prostorije su idealna mesta za stanište i razmnožavanje grina. Međutim, postoje mesta gde ih ima u najvećoj meri. To su:
- tekstil
- vuneni jastuci i jorgani
- ukrasni jastuci
- posteljina
- ćebad
- jastuci
- dušeci
- navlake za dušeke
- plišane i krpene igračke
- ogradice za bebe
- zavese
- tepisi
- pamučne staze
- krznene staze i prekrivači
- ormani sa stvarima
- ostave
- klima uređaji
- mašine za veš
Šta sve možemo da uradimo kako bismo se oslobodili kućnih alergena?
Prevencija alergena je najvažniji korak za lečenje alergija. Svesni smo da je veoma teško otkloniti alergene sa odeće, tekstila, uređaja. Izmet grinja je veoma otporan na vodu, temperaturu i hemiju, stoga vam dajemo ključne stvari koje bi trebalo primenjivati redovno:
- Usisavanje i brisanje podova.
- Pranje posteljine na nedeljnom nivou.
- Redovno provetravanje i pranje tekstila, ukrasnih jastuka, igračaka.
- Pranje navlaka za dušek i jastuke pre i u toku grejne sezone.
- Čišćenje klima uređaja, mašina za pranje i sušenje veša.
- Kontola dlake životinja i alergene od kućnih ljubimaca.
- Kontrola vlage redovnim čišćenjem kupatila i ostave. Provetravanje prostorija.
- Pranje odeće. Svaki put kad dođete spolja, unosite na odeći i svom telu i kosu, čestice alergena. Okupajte se odmah po ulasku u kuću, češće perite kosu, odeću i posteljinu. Ovo pravilo važi naročito kada je polenizacija u toku, odeća kontaminira i čestice prašine i grinja tako da je svakako treba redovno prati.
- Korišćenje odgovarajućih uređaja za čišćenje domaćinstva: usisivači sa HEPA filterima i mašna za veš sa Steam tehnologijom (tehnologijom pranja veša na pari).
Kako na najbolji način ukloniti alergene i grinje?
Kao što smo već napomenuli, grinje je najveći alergen tokom zimskog perioda i osobama sa alergijskim oboljenjima može izazvati simptome na koži i disajnim putevima, kako gornjim, u pogoršanju alergijskog rinitisa, tako i donjim, otežanim disanjem i astmatičnim epizodama. Pored izbacivanja tepiha i zavesa, redovnog pranja tekstila, veoma je važno ne zaboraviti na navlake za dušeke, jastuk i plišane igračke. Takođe, leti je obavezno luftiranje dušeka na suncu.
Nije jednostavno izboriti se sa alergenima i grinjem, ali uz edukaciju, pridržavanje osnovnih pravila i inovacija na polju tehnologije možemo se izboriti i sa ovom malom napasti.
Britanska Fondacija za alergije, kojoj se pridružuje i naše Nacionalno udruženje Alergija i ja preporučuje LG steam™ mašine za veš, koje uklanjaju čak 99,9% alergena. Nova, revolucionarna tehnologija, poznatija kao TrueSteam™ tehnologija, radi na principu: sanacije, razlaganja i uklanjanja alergena i to sve, prirodnim putem. To olakšava svakodnevnu borbu sa alergenima sa kojom su osobe sa alergijama suočene u raznim segmentima života, ubrzava vreme potrebno za čišćenje i automatski štedi i novac.
Isto tako, ova inovativna tehnologija vodi računa o koži, tako što, uz korišćenje čiste i prirodne pare, umesto hemijskih omekšivača za tkanine, omekšava odeću, a zna se već da je izbacivanje omekšivača za veš jedna od glavnih preporuka dermatologa, za tretiranje i lečenje atopijskog ekcema. Ova vrsta pranja omogućava brzo uočavanje razlike u teksturi tkanine nakon pranja i omekšavanja parom. To ne znači da veš nije dobro opran, naprotiv, primena intenzivne toplote pare efikasno tretira fleke ili zaprljanosti pre pranja i dubinsko čisti kako veš, tako i kućni tekstil, ali isto tako omogućava smanjeno tretiranje tkanine, što dovodi do manje izgužvanosti garderobe.
Za sve dodatne informacije u vezi TrueSteam tehnologije koju je patentirao LG, pročitajte na ovom linku.
Tekst pisan u saradnji sa LG Srbija.