Pridružite se našoj zajedinici:   
Saznajte više:

Sarajevo tradicionalni domaćin AAA kongresa: Struka ujedinjena u borbi protiv alergija i astme kod dece

U prelepom ambijentu sarajevske Vijećnice održan je 6. AAA (Allergy, Asthma & Airway) kongres, koji je okupio vodeće domaće i međunarodne stručnjake iz oblasti alergologije, imunologije i pulmologije.

Ovogodišnji kongres bio je posebno posvećen dečijoj astmi i alergijama, temama koje postaju sve značajnije zbog porasta broja obolele dece širom sveta. Učesnici su kroz predavanja, studije slučaja i panel diskusije razmenili najnovija znanja i iskustva iz prakse, sa ciljem da se unaprede metode prevencije, rane dijagnostike i tretmana.

Jedno od centralnih predavanja bavilo se složenom interakcijom genetskih predispozicija i uticaja okoline na razvoj alergijske senzibilizacije kod dece, što je ključni faktor u nastanku astme. Istaknuta je potreba za holističkim i multidisciplinarnim pristupom u radu sa najmlađim pacijentima.

Kongres je ujedno bio prilika za umrežavanje zdravstvenih radnika, naučnika i donosioca odluka, uz zajedničku misiju – poboljšanje kvaliteta života pacijenata kroz inovacije i saradnju.

Održavanje AAA kongresa u Sarajevu još jednom potvrđuje važnu ulogu ovog grada kao regionalnog centra znanja, naučne razmene i medicinske izvrsnosti.

Alergija i kućni ljubimci

Posebnu pažnju privuklo je predavanje naše profesorke doktorke Marine Atanasković Marković sa temom korelacije između kućnih ljubimaca i astme.

Na predavanju koje je održano u okviru 6. AAA Kongresa u Sarajevu, predstavila je ključne faktore povezane s razvojem alergijskih bolesti, s posebnim fokusom na alergije izazvane kućnim ljubimcima i njihovim uticajem na dečju astmu. Objašnjeni su najvažniji tipovi alergena kod mačaka i pasa, uključujući lipokaline, sekretoglobine, serum-albumine, kalikreine i latherine, te njihova prisutnost u pljuvački, urinu, koži i drugim telesnim sekretima. Istaknuta je povezanost između genetske predispozicije, izloženosti alergenima iz okruženja i razvoja alergijske senzibilizacije kao faktora rizika za nastanak astme kod dece. Dodatno je razjašnjena razlika između alergijske senzibilizacije (prisustvo specifičnih IgE antitela) i kliničke alergije, odnosno pojave simptoma pri ponovljenoj izloženosti alergenu.

ALERGIJE I AI

Profesor Adnan Ćustović je klinički profesor pedijatrijske alergologije na Imperial College-u u Londonu. Jedan je od vodećih istraživača na polju primene mašinskog učenja i drugih AI metoda u alergiji, posebno kod astme, ekcema i praćenja imunoterapije. Dečije piskanje u plućima (wheezing) predstavlja heterogeni klinički fenomen, kako po uzrocima, tako i po toku razvoja. Iako kod mnoge dece simptomi nestaju do školskog uzrasta, kod drugih oni opstaju i mogu prerasti u astmu. Problem je što se u ranim fazama simptomi ne razlikuju značajno između dece kod koje će piskanje prestati i one kod koje će postati hronično, što otežava pravovremenu dijagnozu i intervenciju. U predavanju se razmatratrala uloga veštačke inteligencije (AI), mašinskog učenja (ML) i multivarijantne statistike (MS) u boljem razumevanju i predviđanju toka bolesti. Kroz analizu kompleksnih skupova podataka, ove tehnologije pomažu u identifikaciji obrazaca i faktora rizika, otvarajući vrata personalizovanoj medicini i preciznijem upravljanju dečijim respiratornim tegobama.

globalskin
gaa
efa
wpa
elf