Alergije kod beba su sve prisutnije, a sa njima i svi oblici atopije: atopijski dermatitis, alergijski rinitis i astma. Čak i bebe od šest meseci imaju alergije prvu hranu, kao i na buđ, grinje, polen i životinjsku perut.
S jedne strane dojenje može pomoći i ublažiti simptome i odložiti razvoj bolesti, ali s druge strane samo dojenje neće obavezno sprečiti pojavu ekcema.
Prvi simptomi alergije kod beba
Statistika alergija kod beba
40% dece i 30% odraslih ima atopijski problem, a 20% dece pati od atopijskog dermatitisa.
U 90% slučajeva ekcem se javlja u prvih pet godina, a čak 40% dece sa ekcemom ima alergiju na hranu.
Primećivanje sklonosti ka atopiji je polazna tačka za kontrolu simptoma alergije i razvoj bolesti atopije. Prvi simptomi atopijskog dermatitisa mogu se primetiti već od rođenja.
Kako prepoznati prve simptome alergije kod beba?
- simptomi prehlade duži od dve nedelje – vodene oči, curenje nosa, svrab očiju i nosa, učestalo kijanje
- tamni kolutovi oko očiju
- česte infekcije ušiju
- ekcem na obrazima, vratu, nadlakticama i podlakticama
- osip po koži nakon obroka
Dijagnostikovanje alergija kod beba
Kako ubllžiti alergije kod beba i sprečiti njihov razvoj?
Inhalacioni alergeni kod beba
- Higijena stana je veoma važna kada su inhalacioni alergeni u pitanju, naročito polen, prašina, buđ, kućni ljubimci i grinje.
- Ako je dete alergično na inhalacione alergene kao što su polen, grinje, buđ, kućni ljubimci evo šta treba da radite:
- Izbacite sav tekstil kojivam nije neophodan iz kuće, naročito kada je spavaća soba u pitanju. Tepisi, zavese, ogradce za krevetac, suvišni jastuci, prekrivači… Ništa od navedenog ne bi trebalo da bude u bebinom okruženju kako bebe ne bi imala simptome alergija i kako bi mogla neometano da spava.
- Kada su igračke u pitanju, potrudite se da beba ima što manje igračaka od tekstila, a ukoliko i ima po neku, neka bude van bebine sobe, pogotovo ne u krevetu.
- Alergija na grinje je takođe česta alergija kod beba. Preporučuje se kupovina novih dueka za krevetac, ali i novi dušeci mogu skladištiti grinje u sebi. Zbog toga je neophodno provetravanje i čišćenje dušeka, specijalni sprejevi za uništavanje larvi grinja, a medicinske navlake mogu pomoći da grinje ne dođe u kontakt sa samim dušekom ubuduće.
- Kada je koncentracija polena najveća – zatvarajte prozore i nemojte izvoditi bebu u šetnju u ranim jutarnjim časovima.
- Nakon šetnje obavezno skinuti svu odeću, po mogućstvu okupajte bebu, uključujući i kosu i operite na 60 stepeni sve igračke od tekstila koje ste iznosili napolje.
- Zabraniti pušenje u kući.
- Ukoliko beba ima alergiju na kućnog ljubimca (ili ljubimce), a ne možete da im nađete novi dom, onda je najbolje držite ih podalje od bebine sobe i svakodnevno vodite računa o njegovoj higijeni.
- Dobro očistite saksije, sanitarije, kadu, frižider kako biste uklonili buđ.
- Stavite mreže za prozore protiv alergena (razlikuju se od mreže za komarce, tako što su bele, skoro neprovidne) i stavite nove filtere u klima uređaj i usisivač. Koristite usisivače sa HEPA filterima.
Alergija na hranu kod beba
Ukoliko je bebi otvrđena alergija na neku od namirnica, isključite tu namirnicu iz ishrane i odložite uvođenje alergenih namirnica, mleka, jaja, pšenice, orašastih plodova, kikirikija, soje, ribe i morskih plodova. Neka najnovija istraživanja govore u prilog ranom uvođenju alergenih namirnica, ali se svakako posavetujte sa vašim pedijatrom i alergologom kada je uvođenje namirnica u bebinu ishranu u pitanju, naročito kada se radi o alergenima.
Atopijski dermatitis kod beba
Kada lekari ustanove da je dete alergično na neku hranu, onda preporučuju da se ona isključi iz ishrane, međutim, kada je u pitanju ekcem, uzrok ekcema je često nepoznanica. Ne postoji lek za ekcem, ali se on može kontrolisati. Najvažnije je da sprečite zapaljenje i svrab. Kod beba je neophodno pridržavati se osnovnih antialergijskih principa kako bi mogla neometano da spava.
Sve o kontrolisanju ekcema kod dece možete pročitati ovde, a kako uspavati bebu sa atopijskim dermatitisom pročitajte u tekstu mame čija beba od rođenja ima atopijski ekcem. Evo šta se preporučuje:
- Bebu često kupajte u mlakoj vodi, ali ne duže od 10 minuta. Korisite blage sapune namenjene bebama.
- Kožu osušite nežnim tapkanjem i onda namažite blagu kremu, nemanjenu dečjoj koži. Možda ćete morati to da radite i pet puta dnevno, ali ne odustajte!
- Ako se ekcem ne povlači, konsultujte se sa lekarom o korišćenju specijalne kreme za ekcem.
- Kako biste sprečili iritaciju kože kod bebe, oblačite je u meke, prirodne materijale (pamuk), svetlih boja i koristite blage deterdžente za pranje odeće.
- Na kraju, suv vazduh suši kožu, pa tako vodite računa da u bebinoj sobi ima dovoljno svežine, odnosno vlage.
Najvažnije je znati:
Ukoliko primetite oticanje, vrtoglavicu, mučninu, gubitak svesti i gušenje da odmah pozovete hitnu pomoć – 194.