Da li osećate nadutost u stomaku, uznemirenost creva, grčeve ili dobijete ospice po telu nakon određenog obroka? Da li vas ponekad zaboli glava nakon jela ili se osećate omamljeno ili anksiozno? Da li vas pecka i svrbi jezik kad jedete ananas, banane, paradajz, patlidžan ili neko drugo voće ili povrće? Da li vam curi nos ili imate otežano disanje u toku i posle konzumiranja određenih namirnica? Ako je odgovor – da, možda imate intoleranciju na histamin, a da to i ne znate?
Koliko hrana utiče na opšte stanje organizma, neobjašnjive simptome, ali i raspoloženje? U čemu se razlikuju intolerancija na histamin i alergija na hranu? Koji su simptomi intolerancije na histamin i kako se ona dijagnostikuje i leči? Odgovore na ova i mnoštvo drugih pitanja potražili smo od naše sagovornice, prof. dr Budimke Novaković.
Šta je intolerancija na histamin?
Histamin je materija (biogeni amin), odnosno prirodna hemijska supstanca koja se stvara u organizmu čoveka, usled stresa ili alergijske reakcije.
Fiziološki nivo histamina u krvi iznosi 0,3 do 1,0 ng/mL.
Histamin se takođe nalazi i u hrani koja se duže obrađuje ili period dozrevanja namirnice duže traje. Ova materija se nakon konzumiranja određene hrane razlaže u tankom crevu i deaktivira se, kako ne bi ušla u krv i tu izazvavala simptome slične alergijskim. Ukoliko u crevu nema dovoljno enzima koji razrađuje histamin – diamin – oksidaze, mogu se pojaviti simptomi koji liče na simptome alergijske reakcije, ali se u stvari radi o intoleranciji na histamin. Histamin koji se unosi hranom razlaže se sporije i akumulira u organizmu.
Intolerancija na histamin je zapravo neželjena reakcija na farmakološki aktivan sastojak hrane. Važno je znati da intolerancija na histamin i pored sličnih simptoma ne spada u domen alergijske prirode.
Globalna učestalost intolerancije na histamin je oko 1% i javlja se u srednjim godinama odraslog uzrasta.
Uzrok intolerancije na histamin je smanjena aktivnost ili nedostatak enzima diamino-oksidaze (DAO). Drugi važan enzim je histamin-N-metiltransferaza (HNMT), koji se nalazi unutar ćelije i ima viši afinitet za histamin, ali je njegova aktivnost ograničena samo na prostor unutar ćelije.
Uzroci intolerancije na histamin
Različiti mehanizmi mogu biti uzrok intolerancije na histamin. Najčešći uzroci povećanog oslobađanja histamina iz spoljašnje sredine su hrana, alkohol, lekovi i drugi hemijski i fizički činioci.
Do intolerancije na histamin dolazi usled povećane dostupnosti i oštećene razgradnje histamina:
Postoji nekoliko razloga za povećanu dostupnost histamina:
- povećano stvaranje histamina zbog postojanja alergije, povećano stvaranje histamina od strane sledećih ćelija: mastocita, bazofilnih ćelija, trombocita,
- gastrointestinalno krvarenje,
- povećan unos hrane koji sadrži histamin, povećan unos alkohola,
- povećan unos drugih biogenih amina (tiramin, putrescin).
Najvažniji uzrok nastanka intolerancije na histamin je oštećena razgradnja histamina zbog neodgovarajuće funkcije enzima diamino-oksidaze (ili HNMT). Ovaj uzrok može biti genetskog ili stečenog porekla (bolesti GIT, lekovi inhibitori enzima diamno-oksidaze).
Hrana i histamin
Hrana bogata histaminom, hrana koja podstiče oslobađanje histamina u organizmu i hrana koja blokira enzim diamin – oksidaze, koji razrgrađuje histamin podjednako utiču na simptome intolerancije na histamin.
Hrana bogata histaminom
- Fermentisana hrana (kiseli kupus, zreli sirevi, kefir)
- Belance jajeta
- Paradajz
- Hrana koja sadrži sirće (kisei krastavčići, turšija, masline)
- Prehrambeni proizvodi od paradajza
- Spanać
- Plavi patliđžan
- Crveni pasulj
- Soja
- Prerađevine od mesa
- Konzervisana i sušena riba
- Kvasac
- Kakao
- Čokolada
- Citrusno voće
- Jezgrasto voće
- Začini
- Ostatci hrane koji su mikrobiološki kontaminirani
- Aditivi (tartrazin, benzoati, sulfiti)
Hrana koja oslobađa histamin
- Jagode
- Avokado
- Citrusno voće
- Pšenične klice
- Ananas
- Morski plodovi
- Belance jajeta
- Alkohol
Alkohol, naročito crveno vino, bogat je histaminom, a prvi metabolit alkohola acet-aldehid ima sposobnost da promoviše oslobađanje histamina. Prisustvo drugih biogenih amina u hrani (tiramin, feniletilamin, putrescin) doprinosi intolernaciji na histamin.
Hrana koja blokira enzim koji razgrađuje histamin
- Energetska pića
- Crni čaj
- Alkohol
- Zeleni čaj
Lista hrane koja ima nizak nivo histamina
Lista hrane koju treba izbegavati kada je u pitanju intolerancija na histamin jeste predugačka, ali srećom, postoje kvalitetne i lako dostupne namirnice koje možete konzumirati. Namirnice koje imaju nizak nivo histamina uglavnom (sa izuzetcima) spadaju i u „allergy friendly“ namirnice, odnosno namirnice koje ne spadaju u alergene (sem jaja i ribe).
Namirnice koje imaju nizak nivo histamina su:
- Kuvano živinsko meso (sveže ili zamrznuto)
- Sveža riba
- Kuvana jaja
- Bezglutenske žitarice
- Sveže povrće (osim paradajza, spanaća, avokada, i patlidžana)
- Zamena za mlečne proizvode: kokosovo mleko, mleko od pirinča, bademovo mleko
- Ulje za kuvanje: maslinovo ulje, kokosovo ulje
- Sveže voće: mango, kruške, lubenice, jabuke, kivi, dunje, grožđe
- Zeleno začinsko bilje (peršun, bosiljak, mirođija)
- Biljni čajevi
Ne treba zaboraviti da je svežina pripremljene hrane ključna.
Simptomi intolerancije na histamin
Nakon konzumiranja određenih namirnica mogu se pojaviti određeni simptomi koji ukazuju da je u pitanju intoleranciju na histamin:
- glavobolja
- sekrecija iz nosa, zapušen nos
- osip i svrab kože
- dijareja, bolovi u stomaku, mučnina, povraćanje
- otežano disanje, astmatični simptomi
- poremećaj srčanog ritma (aritmija, ubrzan puls)
- vrtoglavica i nesvestica
- anksioznost
Enzim diamino-oksidaza sprečava prolazak histamina iz spoljašnje sredine kroz epitel gastrointestinalnog trakta, a oštećena funkcija enzima diamino-oksidaze ishoduje povećanjem preuzimanja histamina od strane GIT i posledičnim povećanjem količine histamina u krvi. Povećana količina metabolita histamina može da inhibira ćelijski enzim HNMT.
Navedeni hemijski procesi uzrok su ispoljavanja različitih manifestacija intolerancije na histamin: oticanje i proširenje krvnih sudova, pojave eritema na koži, povećane propustljivosti ćelijskih membrana, tegoba od strane gastrointestinalnog trakta, svraba, urtikarie, angioedema, bola u grudima, rinitisa i rinoreje usled otoka nosne sluznice, konjuktivitisa, glavobolje, paničnog ponašanja, konfuzije, uznemirenosti.
Žene sa intolerancijom na histamin učestalo pate od dismenoreje i glavobolja koje su vezane za početak menstruacije (histamin promoviše oslobađanje estradiola).
Patološka stanja u kojima je utvrđena oštećena ili smanjena aktivnost enzima DAO odnosno intolerancija na histamin su: gastritis, iritabilini kolon, hronične zapljenske bolesti creva (Chron-ova bolest, ulcerozni kolitis), disbioza, parazitarne bolesti creva, maligne bolesti digestivnog trakta, bubrežna insuficijencija i ciroza jetre. Bolesti koje su praćene visokom količinom histamina u krvi su: mast cells activation syndrome, atopični dermatitis i hronična urtikarija i praćene su kliničkim manifestacijama histaminske intolerancije.
Deficit kofakatora enzima DAO: vitamina B6, vitamina C, bakra i cinka takođe mogu biti uzrok smanjenje aktivnosti DAO i posledične pojave intolerancije na histamin.
Intolerancija na histamin i lekovi
Lekovi takođe mogu biti uzrok histaminske intolerancije. U istraživanju se navode samo lekovi koji se dugotrajno koriste.
Inhibitori DAO imaju sposobnost da uzrokuju intoleranciju na histamin:
- antidepresivi: inhibitori monoaminoksidaze (inhibitori MAO), amitriptilin, diazepam
- verapamil, propafen, furosemid, cimetidin.
Lekovi koji promovišu oslobađanje histamina: acetil-salicilna kiselina, morfin, kodein, metamizol, verapamil, alprenolol.
Kako dijagnostikovati intoleranciju na histamin?
Dijagnoza intolernacije na histamin je još uvek otežana, jer su manifestacije, odnosno simptomi vrlo različiti i nisu čvrsto vezani samo za histaminsku intoleranciju. Da bi se postavila dijagnoza histaminske intolerancije potrebno je:
- postojanje više od dva tipična znaka intolerancije na histamin,
- poboljošanje stanja uvođenjem ishrane bez histamina, dodavanjem enzima diamino-oksidaze i eventulano antihistaminika.
Kožni test sa alergenima se u dijagnostikovanju intolerancije na histamin koristi da bi se isključilo postojanje alergije na hranu.
Histamin se može određivati u krvi i u urinu.
*Utvrđivanje deficita kofaktora vitamina B6, vitamina C, bakra i cinka je predmet stručne diskusije i za sada se ne preporučuje.
Kako lečiti intoleranciju na histamin?
Intolerancija na histamin se leči medicinskom nutritivnom terapijom, odnosno skupa nutritivnih postupaka, kojima se bolest leči ako je nepravilna ishrana osnovni uzrok nastanka bolesti ili se bolest ublažava ako je nepravilna ishrana uzrok nastanka bolesti.
Medicinska nutritivna terapija intolerancije na histamin obuhvata:
- Ishranu koja isključuje namirnice sa visokim sadržajem histamina ili namirnice koje stimulišu oslobađanje histamina.
- Uvođenje dodataka ishrani koji sadrži diamino oksidazu
- Utvrđivanje postojanja terapije sa lekovima koji smanjuju aktivnost enzima DAO ili promovišu oslobađanje histamina.
Uvođenje supmemenata diamin oksidaza u terapiju pri lečenju intolerancije na histamin smanjuje rizik za ponovnu pojavu znakova histaminske intolerancije, osugurava raznovrsnu ishranu i unapređuje kvalitet života osoba sa intolerancijom na histamin.
Intolerancija na histamin je promenljivog karaktera. Ukoliko imate intoleranciju na histamin ne znači da ćete je zauvek imati.
*Enzim diamino-oksidaza je protein koji deluje samo u digestivnom traktu, jer proteini ne mogu ući u sistemsku cirkulaciju te je farmakološki oblik ovog enzima bez kontraindikacija.
Tekst: prof. dr Budimka Novaković